تقویم هفتگی بارداریمادر و کودک

علائم و نشانه های مادر در هفته سی و هشتم بارداری

هفته سی و هشتم بارداری هفته های آخر مادر در تقویم هفتگی بارداری می باشد. احتمالا تا دو هفته آینده، مادر بچه خود را به دنیا می آورد. تغییر موقعیت کودک و پایین آمدن آن در این هفته، ممکن است باعث نگرانی مادر شود. پایین آمدن کودک در این هفته طبیعی بوده و به دلیل آمادگی برای زایمان انجام می شود.

هفته سی و هشتم بارداری هفته های آخر مادر در تقویم هفتگی بارداری می باشد. احتمالا تا دو هفته آینده، مادر بچه خود را به دنیا می آورد. تغییر موقعیت کودک و پایین آمدن آن در این هفته، ممکن است باعث نگرانی مادر شود. پایین آمدن کودک در این هفته طبیعی بوده و به دلیل آمادگی برای زایمان انجام می شود. در این هفته انقباضات شدید و مقطعی ممکن است مادر را اذیت کند.

 

وزن جنین در هفته 38 بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری، کودک تقریبا به اندازه یک خربزه به طول 49 سانتی متر و وزن 3 گیلوگرم می باشد. اندازه  سر کودک در این هفته به اندازه دور شکم او بوده و وزن او به مقدار روز تولد نزدیک شده است.

 

مادر در هفته سی و هشتم بارداری چند ماهه است؟

هفته سی و هشتم بارداری، هفته های آخر  منتهی به تولد می باشند. اکثر مادران تا دو هفته دیگر کودک خود را به دنیا می آورند. مادر در هفته 38 بارداری خود از 8 ماهگی خود عبور کرده و در حال رسیدن به ماه 9 بارداری می باشد.

 

مادر در هفته سی و هشتم بارداری چند ماهه است؟
مادر در هفته سی و هشتم بارداری چند ماهه است؟

 

علائم و نشانه های مادر در هفته سی و هشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری، علائم مادر از علائم بارداری به علائم زایمان تبدیل می شود. شایع ترین علائم مادر در این هفته عبارتند از:

انقباضات براکستون هیکس: روبرو شدن مادر با انقباضات لحظه ای براکستون هیکس در هفته سی و هشتم بارداری، کاملا قابل انتظار بوده و طبیعی می باشد. بعضی از مادران ممکن است از هفته های قبل این انقباضات را تجربه کرده باشند.

مشکلات خواب: اضطراب و درد های مفصلی مادر در هفته سی و هشتم بارداری، ممکن است باعث بی خوابی مادر شود.

افزایش ترشحات واژن: ترشح ماده غلیظ از واژن در هفته سی و هشتم بارداری، برای بزرگ تر شدن دهانه رحم انجام می شود و کاملا طبیعی است. بدن مادر در هفته های انتهایی بارداری، برای آسان کردن زایمان این ترشحات را انجام می دهد.

خارش شکم: شکم برآمده مادر در هفته سی و هشتم بارداری، پوست را کاملا خواهد کشید. این مساله باعث خارش شکم شده و تا زایمان نیز ادامه خواهد داشت.

ورم پا و مچ: افزایش وزن کودک و سنگین شدن مادر، در کنار بی تحرکی مادر باعث ورم پا و مچ می شود. مادر برای رهایی از این ورم، در حالت نشسته پاهای خود را دراز کند.

 

زایمان در هفته سی و هشتم بارداری

بعضی از مادران ممکن است زودتر از موعد زایمان کنند. زایمان در هفته سی و هشتم علائمی دارد که در صورت مشاهده مادر باید به پزشک مراجعه کند.

 

شایع ترین علائم زایمان در هفته سی و هشتم بارداری

 • ترشحات مخاطی و خونی از واژن
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • انقباضات طولانی و شدید
 • کمردرد شدید و ناگهانی
 • پاره شدن کیسه آمنیوتیک

 

شایع ترین علائم زایمان در هفته سی و هشتم بارداری
شایع ترین علائم زایمان در هفته سی و هشتم بارداری

 

زایمان در هفته سی و هشتم بارداری خطرناک نیست؟

در شرایط عادی، کودک در هفته سی و هشتم بارداری برای به دنیا آمدن، به چند هفته زمان نیاز دارد. در مواردی بنا به تشخیص پزشک و یا مشاهده علائم زایمان زودرس در مادر، کودک قبل از اتمام هفته چهلم به دنیا می آید. باتوجه به تکمیل رشد اندام های حیاتی کودک در هفته سی و هشتم، به دنیا آمدن کودک در این هفته خطرناک نمی باشد.

 

سونوگرافی مادر در هفته سی و هشتم بارداری

در این هفته مادر برای بررسی موقعیت بچه، یک قرار ملاقات با پزشک خواهد داشت. در این قرار، پزشک با معاینه مشخص می کند که آیا کودک در حالت زایمان(سر به پایین) قرار گرفته و یا آیا سر کودک وارد لگن مادر شده یا خیر؟. پزشک همچنین دهانه رحم را برای زایمان اندازه کرده و مشخص می کند که اندازه دهانه برای یک زایمان موفق کافی است یاخیر؟

جهت بررسی این موارد پزشک، آزمایش سونوگرافی و آزمایش سنجش توان عضلانی، قلب، تنفس، حرکت و میزان مایع آمنیوتیک نوازد را تجویز خواهد کرد.

 

اندازه نرمال دهانه رحم مادر در هفته سی و هشتم بارداری

اندازه نرمال دهانه رحم مادر در این هفته، برای هر مادری ممکن است متفاوت باشد. معمولا دهانه رحم در این هفته باید 1- 2 سانتی متر اندازه داشته باشد. در صورتی که دهانه رحم مادر در این هفته، 4 سانتی متر باشد، مادر  در خطر زایمان زودرس خواهد بود.

 

نکات مهم بارداری در هفته سی و هشتم

 • برای تسکین خارش و کشیدگی پوست شکم، مادر در کنار مصرف زیاد آب از مرطوب کننده های مناسب استفاده کند.
 • پیاده روی مادر در هفته سی وهشتم بارداری، علاوه بر حفظ روحیه باعث گردش خون و کاهش تورم در مادر شود.
 • برای آرامش، مادر بخور اسطخودوس بگیرد.
 • برای تشخیص انقباضات بارداری، مادر می تواند از دستگاه سنجش این انقباضات استفاده کند.

 

نکات مهم بارداری در هفته سی و هشتم
نکات مهم بارداری در هفته سی و هشتم

 

چک لیست مادر در هفته بیست و هشتم بارداری

 • برای انجام ویزیت هفته سی و نهم بارداری، برنامه ریزی شود.
 • تمرین شیردهی
 • غذاهای لازم برای چند هفته دیگر را مادر پخته و فریز کند.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا