تقویم هفتگی بارداریمادر و کودک

علائم و نشانه های مادر در هفته سی و نهم بارداری

هفته سی و نهم بارداری، هفته آخر منتهی به زایمان در تقویم هفتگی بارداری می باشد. کودک در این هفته در محل نهایی خود برای زایمان قرار گرفته و به عصب های قرار گرفته در لگن مادر، فشار می آورد.

هفته سی و نهم بارداری، هفته آخر منتهی به زایمان در تقویم هفتگی بارداری می باشد. کودک در این هفته در محل نهایی خود برای زایمان قرار گرفته و به عصب های قرار گرفته در لگن مادر، فشار می آورد. این مساله ممکن ست باعث اضطراب و نگرانی مادر شده و مادر را درباره زمان زایمان به اشتباه بیاندازد.

 

اندازه کودک در هفته سی و نهم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری کودک به اندازه یک کدو تنبل، به طول 50 سانتی متر و وزن 3.300 کیلوگرم می باشد. با وجود اینکه کودک رشد زیادی داشته، در هفته آخر هم به رشد خود ادامه خواهد داد.

هفته سی و نهم بارداری یعنی چند ماهگی؟

مادر در هفته سی و نهم بارداری خود 9 ماهه باردار است. در این ماه، بارداری مادر تمام شده و زایمان خواهد کرد. درصورت محاسبه دقیق بارداری مادر، زمان بارداری بیش از 9 ماه می باشد. به همین جهت پزشکان بارداری مادر را به صورت هفتگی محاسبه می کنند.

 

علائم و نشانه های مادر در هفته سی ونهم بارداری

علائم مادر در این هفته به دو نوع علائم بارداری و علائم زایمان تقسیم می شود. شایع ترین علائم بارداری مادر در هفته سی و نهم بارداری عبار ت اند از:

انقباضات براکستون هیکس: گرفتگی عضلات مادر در هفته سی و نهم کاملا طبیعی بوده و به جهت آمادگی مادر برای زایمان می باشد.

فشارلگن:  پایین آمدن کودک در هفته سی و نهم بارداری، فشار و سنگینی زیادی را به لگن مادر وارد می کند.

تیرکشیدن: رشد و تغییر موقعیت کودک در هفته سی و نهم بارداری، به عصب های لگن مادر ضربه زده و باعث تیر کشیدن در مادر می شود.

ترشحات واژن: در این هفته مادر ممکن است ترشحات ضخیم و همراه با لکه های خون از واژن خود ببیند.

 

حس مادر باردار در هفته سی و نهم بارداری

مادر باردار در هفته سی و نهم بارداری، مجموعی از احساس های متضاد را ممکن است داشته باشد. لحضه ای سرحال و لحضه دیگر کسل باشد. یا لحضه ای شاد و لحضه ای دیگر عصبانی باشد. این احساسات متناقض به دلیل فشار و سنگینی بارداری است که مادر تا این هفته آن را تحمل کرده است.

 

علائم زایمان در هفته سی و نهم بارداری

مادر در هفته سی و نهم ممکن است با علائمی مواجه شود که به معنای نزدیک شدن به زمان زایمان باشد. در صورت مشاهده این علائم، مادر خونسردی خود را حفظ کرده و به پزشک مراجعه کند.

پاره شدن کیسه آمنیوتیک: در صورتی که ترشحات مادر در هفته سی و نهم آبکی باشد، ممکن است نشانه پاره شدن کیسه آمنیوتیک باشد، در این حالت مادر تا چند ساعت بعد از این اتفاق زایمان خواهد کرد.

انقباضات منظم: هر مادری هنگام نزدیک شدن به زمان بارداری، دچار انقباضات بارداری خواهد شد. در صورتی که این انقباضات طولانی مدت و منظم باشند، به معنای نزدیک شدن مادر به زمان زایمان می باشد.

نکته: مشاهده نکردن علائم زایمان در هفته سی و نهم کاملا طبیعی بوده و نشانه خوبی به شمار می آید. بر اساس آمار، مادرانی که برای بار اول باردار هستند، معمولا در هفته 41 و مادرانی که برای بار دوم یا بیشتر باردار هستند در هفته 40 زایمان می کنند.

 

زایمان طبیعی در هفته سی و نهم بارداری

در مواردی مادر با انجام کارهایی می تواند شانس زایمان طبیعی را افزایش دهد. این موارد البته به صورت علمی ثابت نشده اما احتمال تاثیر گذاری بالایی دارند. این روش ها کاملا بی خطر بوده و برای مادر و کودک ضرری ندارند.

پیاده روی طولانی: برخی از پزشکان معتقد هستند که جاذبه زمین هنگام پیاده روی مادر، باعث کشیده شدن کودک به دهانه رحم و فشار به آن می شود. این روش دهانه رحم را گشادتر کرده و زمان زایمان را نزدیک تر می کند.

طب سوزنی: برخی نیز معتقد هستند که طب سوزنی باعث تنظیم گردش خون و تحریک دهانه رحم مادر می شود.

رابطه جنسی:  از مواردی که ممکن است در تحریک دهانه رحم و داشتن زایمان طبیعی موثر باشد، رابطه جنسی زوجین در هفته سی و نهم بارداری می باشد.

 

سونوگرافی مادر در هفته سی و نهم بارداری

کودک در این هفته قادر به خم کردن اعضای خود بوده و مغز و اندام او به رشد نهایی خود نزدیک شده اند. برای بررسی سلامت کودک به ویژه برای مادرانی که دوقلو باردار هستند، پزشک ممکن است سونوگرافی تجویز کند. بیشتر کارها تا این زمان توسط مادر انجام شده و در هفته سی ونهم، مادر فقط باید ملاقات های هفتگی خود با پزشک را دنبال کند.

 

نکات مهم بارداری در هفته سی و نهم

  • آشپزی کردن به مادر در تمرکز و مشغول ساختن خود بسیار کمک می کند.
  • شنا کردن در کاهش درد و انقباضات بارداری موثر می باشد.
  • استراحت و خواب کافی توسط مادر در هفته سی و نهم بارداری، ضروری می باشد.
  • لیست کارها قبل از زایمان بررسی شود.

چک لیست بارداری در هفته سی و نهم

  • مطالعه مجله بارداری معتبر و کسب اطلاعات لازم از فرایند زایمان.
  • آماده کردن ساک بیمارستان کودک و مادر.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا