خواب کودک و نوزادمادر و کودک

کودکان به چقدر خواب نیاز دارند | بهترین زمان خواب برای رشد کودک

خواب کافی و مناسب برای نوزادان بسیار مهم است. خواب کافی باعث رشد ذهنی نوزاد می شود

 

در این مقاله درباره خواب نوزاد و کودک صجبت کردیم و خواب نوزاد رو مورد بررسی قرار دادیم 

 

 

خواب نوزاد و کودک

خوابیدن یکی از حیاتی ترین مسائل در زندگی هر شخصی است. این مساله آنقدر مهم است که متخصصان و رشته درسی مخصوص به خود را دارد. خوابیدن در نوزادان اهمیت بیشتری دارد. نوزادان به دلیل آنکه در سن رشد هستند، داشتن خواب منظم و کافی تاثیر مستقیمی بر سلامت جسم و روان آنها دارد. در این مطلب قصد داریم اهمیت خواب نوزادان و عوارض کم خوابی در نوزادان را بررسی کنیم.

 

اهمیت خواب برای نوزادان

خواب کافی و مناسب برای نوزادان بسیار مهم است. خواب کافی باعث رشد ذهنی نوزاد می شود. هنگامی که نوزاد خواب است ،حرکات او در خواب باعث ایجاد ارتباط بین ماهیچه و مغز می شود و هماهنگی در حرکت را برای نوزاد ممکن می سازد. علاوه بر تاثیر ذهنی،خواب مناسب و کافی تاثیر جسمی زیادی در نوزاد دارد. از آنجا که هورمون های رشد کودک در خواب ایجاد می شود به همین دلیل خواب کافی ضامن رشد نوزاد می باشد. کم خوابی در ترشح هورمون لپتین که وظیفه ارسال پیام سیری به مغز را دارد خلل ایجاد می کند.

 

کودکان به چقدر خواب نیاز دارند؟

خواب نوزاد هم مانند مسائل مهمی همچون تغذیه نیازمند برنامه ریزی دقیق می باشد. کارشناسان کودکان را به دسته های مختلف سنی تقسیم کرده و برای هر کدام ساعت استاندارد خواب مشخص کرده اند. در ادامه به بررسی جدول خواب نوزاد و کودک می پردازیم.

برای نوزادان از بدو تولد تا 3 ماهگی میزان خواب مناسب واستاندارد بین 5 تا 18 ساعت می باشد. خواب استاندارد برای نوزادان 3 تا 12 ماه 9 تا 14 ساعت می باشد. کودکان 1 تا 3 سال به 12 تا 14 ساعت خواب نیاز دارند. نوزادان 3 تا 5 سال بین 11 تا 13 ساعت خواب نیاز دارند. کودکان 5 تا 12 سال به 10 تا 11 ساعت خواب نیاز دارند. توجه داشته باشید که این ساعت ها میزان استانداردخواب نوزادان می باشد و در صورتی که کودک شما فاصله زیادی با این ساعت ها دارد برای بررسی علت حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

جدول خواب نوزاد و کودک

 

علائم آمادگی برای خوابیدن نوزاد چیست ؟

نوزاد هنگامی که نیاز به خواب دارد با انجام دادن حرکاتی منظور خود را به والدین می رساند. والدین برای ایجاد ارتباط عمیق و درک نوزاد باید با این حالت های نوزاد آشنا شوند.

حالت های نوزاد هنگام خواب :

  • مالدین چشم ها

  • خمیازه کشیدن

  • خیره شدن به یک نقطه

  • بی قراری و گریه کردن

  • عوارض کم خوابی نوزاد

کم خوابی مشکلات جدی در رشد ذهنی و جسمی کودک ایجاد می کند.کم خوابی باعث ایجاد افسردگی،اضطراب و  دیابت می شود. خواب بی کیفیت همچنین باعث بروز احساسات منفی و مشکل تغذیه می شود.

 

برای تنظیم خواب کودکان چه راهکارهایی وجود دارد ؟

برنامه ریزی و داشتن سبک زندگی منسجم بهترین راه برای تنظیم خواب کودکان می باشد. برای منظم کردن خواب کودک خود می توانید از راه های زیر استفده کنید.

1-    کودک خود را در طول روز فعال نگه دارید. فعالیت بدنی و بازی کودک انرژی او را تخلیه کرده و خواب او را منظم می کند.

2-    دسترسی به لوازم دیجیتال و فضای مجازی را محدود کنید. حد اقل یک ساعت قبل خواب لوازم دیجیتال را از دسترس کودک دور نگه دارید.

3-    یک اتاق خواب امن و خواب آور برای کودک فراهم کنید. تزئینات و نور اتاق خواب تاثیر زیادی در آرامش کودک دارد.

4-    در تخت خواب کودک اسباب بازی قرار ندهید. تخت کودک را مکانی  برای خواب  و نه بازی قرار دهید.

 

نتیجه گیری

خواب نوزاد مهمترین عامل در رشد ذهنی و جسمی کودک می باشد. برای خواب مناسب کودک داشتن برنامه و دانستن استاندارد های لازم ضروری می باشد. کمبود خواب برای کودک عوارض جبران ناپذیری دارد و باعث اختلال در رشد جسمی و ذهنی می شود. در این مطلب به این سوال که کودکان به چقدر خواب نیاز دارند پاسخ جامعی داده شد.

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا