سلامت جسمکبد

کبد چرب از نگاه طب سنتی | موثرترین راه های درمان کبد چرب با طب سنتی

کبد چرب بیماری شایعی است که 20% مردم جهان به آن مبتلا هستند. کبد چرب در صورت عدم توجه و درمان پیشرفت کرده و منجر به التهاب کبد می شود.

 

کبد چرب بیماری شایعی است که 20% مردم جهان به آن مبتلا هستند. کبد چرب در صورت عدم توجه و درمان پیشرفت کرده و منجر به التهاب کبد می شود. راه های زیادی جهت کنترل و درمان این بیماری وجود دارد که بر اساس شدت بیماری، هر فرد می تواند از آنها استفاده کند. یکی از راه های موثر در پیشگیری و درمان کبد چرب استفاده از دستورات طب سنتی می باشد. در ادامه قصد داریم علت، علائم، راه های پیشگیری و درمان بیماری کبد چرب را از نظر طب سنتی بررسی کنیم.

 

تعریف کبد چرب از نگاه طب سنتی

از نظر طب سنتی هر عاملی که باعث ایجاد سوء هاضمه شود منجر به کبد چرب می شود. طبق این تعریف کبد چرب به کبدی که بر اثر سوء هاضمه و انسداد کبد باعث مختل شدن کبد شود گفته می شود.

 

علائم کبد چرب از نگاه طب سنتی

 1. حس بی حالی و کسلی دارند

 2. بدن سستی دارند

 3. دارای پوست سفید

 4. بعد از خوردن غذای سنگین احساس درد شکم دارند

 5. احساس درد در کل بدن

 6. سردی بدن

 7. پوست شادابی ندارند

 

راه های پیشگیری از کبد چرب در طب سنتی

 1. آب سرد را ناشتا ننوشید : مصرف آب برای بدن بسیار لازم و ضروری می باشد. اما این کار قوانینی دارد که در صورت رعایت نکردن ممکن است باعث آسیب شود.

 2. جویدن غذا : یکی از عوامل یجاد سوء هاضمه نجویدن غذا می باشد. جویدن غذا هضم آن را راحت کرده و سلامت دستگاه گوارش را تضمین می کند.

 3. اعتدال در غذا خوردن : رعایت اعتدال در غذا و جلوگیری از پرخوری و کم خوری، یکی از راه های پیشگیری از کبد چرب می باشد.

 4. کاهش مصرف غذا های سرد و لزج : استفاده از غذا هایی که طبع سرد و تر دارند برای همه افراد به ویژه افراد سرد مزاج، باعث ایجاد مشکلات گوارشی می شود.

 5. جلوگیری از سرد شدن بدن : سرد شدن بدن و به ویژه دستگاه گوارش احتمال ابتلا به کبد چرب را افزایش می دهد.

 6. استفاده از غذا همراه با مصلح : استفاده از مصلح هنگام خوردن غذای سرد(مثلا استفاده از زیره،فلفل و زنجیل در غذای سرد) برای جلوگیری از ابتلا به کبد چرب بسیار مهم می باشد.

 7. کاهش استفاده از گوشت گوساله، گاو و شتر : این گوشت ها به دلیل غلظت چربی بالا، برای کبد مشکل ساز می شوند.

 8. استفاده از آجیل : برای پیشگیری از کبد چرب می توانید از آجیل هایی مثل پسته،بادام و فندق استفاده کنید.

 

راه های موثر درمان کبد چرب در طب سنتی

رعایت کردن رژیم تغذیه ای طب سنتی، می تواند از شما در برابر ابتلا به بیماری کبد چرب محافظت کند. در صورتی که یک شخص به کبد چرب مبتلا باشد، با استفاده از دستورات طب سنتی می تواند به بهبودی خود کمک کند. در ادامه به بررسی چند راه درمان موثر کبد چرب می پردازیم.

 • استفاده از خاکشیر : دو قاشق خاکشیر را در 5/2 لیوان آب بجوشانید تا 2 لیوان باقی بماند سپس هر صبح ناشتا میل شود و تا 30 دقیقه بعد از آن چیزی مصرف نکنید

 • عرق کاسنی : روزی یک استکان عرق کاسنی میل کنید

 • عرق شاتره : روزی یک استکان عرق شاتره میل کنید

 • حجامت : حجامت کبد نیز بنا به تشخیص متخصص طب سنتی موثر می باشد

 

کلام آخر

طب سنتی در کنار طب مدرن می تواند پاسخگوی نیاز جامعه در اکثر بیماری ها باشد. با پیروی از دستورات معتبر و ثابت شده طب سنتی می توانید زمینه ابتلا به بیماری های مختلف را مسدود کنید. در این مقاله بیماری کبد چرب، علت ها، راه های پیشگیری و درمان را بررسی کردیم.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا