ویروس کرونا
موضوعات داغ

اومیکرون چیست و چگونه منتقل می شود + راه های پیشگیری

اومیکرون چیست ؟ اومیکرون سویه پنجم کرونا ویروس می باشد که جهان را درگیر خود کرده است. از ویژگی های اومیکرون قدرت انتقال بالا می باشد.

 

کرونا یک بیماری ویروسی، عفونی از خانواده سارس و مرس می باشد. این بیماری خطرناک که سرعت سرایت بسیار بالایی دارد، تقریبا 3 سال است که تمام جهان را درگیر خود کرده و سبک زندگی مردم را عوض کرده است. همچنین جهش های زیاد این بیماری، کرونا را تا حدودی ناشناخته و غیر قابل پیش بینی کرده است. در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی سویه جدید کرونا به نام اومیکرون میزان سرایت پذیری و مقاومت او در برابر واکسن را مطرح کنیم.

 

اومیکرون چیست ؟

اومیکرون سویه پنجم کرونا ویروس می باشد که جهان را درگیر خود کرده است. کرونا، ویروسی عفونی از خانواده سارس و مرس می باشد که قدرت سرایت پذیری بالایی دارد. این بیماری تا کنون 5 جهش آلفا، بتا، گاما، دلتا و اومیکرون داشته است. جهش های زیاد این بیماری در کمتر 3 سال، کار شناسایی این ویروس را سخت کرده است. از ویژگی های اومیکرون نسبت به سایر جهش ها قدرت انتقال بالا و ابتلای افراد کم سن و سال جامعه می باشد.

 

اومیکرون چگونه منتقل می شود ؟

اومیکرون مانند سایر سویه های کرونا از طریق ذرات تنفسی و از هوا منتقل می شود. این سویه تقریبا 10 برابر سویه های دیگر کرونا قدرت انتقال بالا تری دارد. بر اساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت احتمال انتقال این ویروس از طریق لمس چشم ،دهان و بینی با دست آلوده امکان پذیر می باشد.

 

آیا واکسن کرونا در مقابل اومیکرون ایمنی ایجاد می کند ؟

واکسن کرونا بهترین گزینه برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا می باشد. واکسن های کرونا درصد قابل توجهی احتمال ابتلا به کرونا را کاهش داده و احتمال ابتلای شدید و مرگ را از بین می برند. با این حال برای دانشمندان میزان مقاومت واکسن های کرونا در مقابل اومیکرون نامعلوم می باشد. دانشمندان این احتمال را می دهند که واکسن های کرونا قدرت لازم در مقابل این ویروس را نداشته باشند.

 

راه های پیشگیری از ابتلا به اومیکرون چیست ؟

برای در امان ماندن از این بیماری رعایت دستور العمل های بهداشتی وزارت بهداشت به طور سختگیرانه تر الزامی می باشد.

  1. فاصله اجتماعی بالای 2 متر را رعایت کنید
  2. همیشه از ماسک استفاده کنید
  3. دست های خود را مرتبا با آب و صابون بشویید
  4. هنگام عطسه با دستمال و یا آرنج جلوی دهان خود را بگیرید
  5. از دست دادن و روبوسی کردن خود داری کنید
  6. 3 دوز واکسن خود را تزریق کنید (2 دوز واکسن اصلی و 1 دوز یادآور)
  7. در فضا های بسته و بدون تهویه قرار نگیرید
  8. قرنطینه خانگی را رعایت کنید

 

منشا اومیکرون از کجا بوده و چند کشور را درگیر خود کرده است ؟

اومیکرون اولین بار در آفریقای جنوبی دیده شد و تا الان 12 کشور را درگیر خود کرده است. این سویه با آزمایش پی سی آر قابل شناسایی بوده که مهم ترین علائم مهم آن بدن درد و خستگی مفرط می باشد.

 

کلام آخر

کرونا ویروس یک بیماری خطرناک و تا حدودی ناشناخته می باشد که تا الان 5 جهش خطرناک داشته است. اومیکرون آخرین جهش و خطرناک ترین نوع کرونا تا الان می باشد. این سویه با قدرت انتقال 10 برابر بیشتر نسبت به دلتا، به سرعت در حال پخش شدن در جهان می باشد. بهترین کار در مقابل این سویه علاوه بر افزایش اطلاعات عمومی، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و تزریق 3 دوز واکسن می باشد.

 

 

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا